Müsaadenizle bugün size en sevdiğim Nasreddin hoca fıkrasını anlatmak istiyorum; “Günlerden bir gün Nasreddin hoca, hanımı ve oğluyla birlikte bir yolculuğa çıkmış. Yola çıkarken eşeğin üstünde oğulları varmış. İnsanlar oğlanı göstererek “Zamane çocuğu işte.” diye ayıplayınca, hocanın çok zoruna gitmiş ve oğlunu indirip hanımını bindirip yola öyle devam etmiş. Bir sonraki köye vardıklarında bu sefer insanlar “Bu nasıl anadır, nasıl eştir.” diyerek kadını ayıplayınca, hanımı utanarak inmiş ve hocanın binmesini istemiş. Yol devam ederken bu sefer “Sen nasıl babasın, kendin eşeğe binmiş aileni yürütüyorsun, bir de hoca olacaksın” cılar çıkagelmiş. Hoca, hanımını ve oğlunu eşeğe çıkarıp yola öyle devam etmiş fakat çok geçmeden “Siz ne vicdansız adamlarsınız, üç kişi bir eşeğe eziyet ediyorsunuz!” sesleri yükselmiş bir grubun içinden. Hoca çok bozularak herkesi indirmiş eşekten ve hep birlikte yürümeye başlamışlar. Artık tam kimse kötü bir şey diyemez diye sevinirken, yoldan geçen bir adam “Bu hoca da amma aptal adammış, herkes yürüyor eşek boş!” diye söylenince Nasreddin hoca anlamış ki şu dünyada kimseyi hoşnut edemiyor ve kimsenin dilinden bir türlü kurtulamıyorsun. Bu yüzden en iyisi, doğru bildiğini yapacak ve yalnızca vicdanının sesini duyacaksın.

#

Bu fıkra bir kıssadan hisse olarak kalsın aklımızda. Ama onun evvelinde zihninizin en tepesine sabitlemenizi istediğim bir şey var. “Biz yaratılmışları razı etmek için yaratılmadık.” Bunu sürekli unutuyoruz ve bu yüzden kimi memnun etmek için bir şey yapsak kendimizi bir imtihanın içinde buluyoruz. Ya şeytan bize vesvese verip karşılık bekletiyor, ya karşı tarafı ele geçirip nankörlük ettiriyor. Haliyle insanın insanla imtihanı hiç bitmiyor, biz de bunların peşine savrulup gidiyoruz.

Bu sahnede bize düşen, ne yaparsak yapalım niyette yalnıza Allah’ın rızasını gözetmektir. Çünkü zaten Allah’ın hudutları, yaratılmış her canlıya saygı ve hürmeti bize öğretir hatta bizi buna memur kılar. Ve sonuç olarak biz bu kurallara Allah’ı razı etmek için uyarsak razı olunan kullardan, insanları razı etmek için uyarsak imtihan edilen kullardan oluruz. Şimdi oturup düşünelim; Bizim amacımız hangisi?

1 YORUM

  1. İyi akşamlar .
    Ben sizin sayfanıza denk geldim aklım da olan bir kaç konu ile ilgili danışmak istiyoru m. Namaz kılarken süreleri atladığımı düşünüyorum yada namazının kabul olmasığını vesvese olduğunu biliyorum ama bazen dilim sureleri okurken dönmüyor ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Hayırlı akşamlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here