Selamunaleyküm hanımlar,

Meal hatmi hakkındaki tüm açıklamaları bu yazı altında toplandım, şayet üşenmeden okursanız tüm sorularınıza cevap bulabileceğinize neredeyse eminim. Haydi Bismillah;
İnşallah 11hatimimize itibariyle başlıyoruz. Biz 11.hatime başlıyor olsak da, bizimle birlikte ilk defa hatim yapacaklar için herşeyi en ince ayrıntısıyla açıklamaya çalışacağım. Programımız 84 gün olarak yukarıdaki gibidir. Günlük ortalama 100 ayet okuyacağız ve bu en fazla 30-40 dakikamızı alacak. Bize katılmak için hiçbir kayıt yaptırmanız gerekmiyor. Sizler sadece bu programı not edip, bir meal edinerek okumalara başlarsanız bize katılmış olacaksınız.  Programa ister takvim gününü beklemeden hemen şimdi, isterseniz daha sonra başlayabilirsiniz. Takvim tamamen örnek olması ve hedef konulması açısından hazırlanmıştır. Bu yüzden geç kaldım, az okudum, programa uyamadım gibi düşüncelerle panik olup meallerinizi yarım bırakmamanızı öneririm. Bu meal hatmi sizin meal hatminiz. Onu emaneten okumak değil, sindirerek okumak için sevmeli ve kendinize sudan bahaneler bulmadan devam etmelisiniz. Ola ki biz meali yarılamış oluruz da, siz daha Bakara’da kalmış oluruz, yine pes etmeyin. Yetişmeseniz bile peşimizden gelin. Bizden on gün sonra hatim etseniz ne olur sanki? Hiç, hiçbir şey. Amacımız çok okumak, hızlı okumak, yüzlerce kişiyle okumak olmamalı. Amacımız alışkanlık kazanmak, hayatımızın bir yerine de meali koymak ve onu anlamak olmalı.

Ayrıca hatim grubumuzun haberleşen ve toplanan bir sohbet grubu yok, herkes yayımlanan bu programdan takip ediyor ve iletişimi de mailden yahut instagramdan sağlıyoruz. Sadece yukarıda belirlenen programın sonunda bir araya gelerek mini bir tefsir sohbeti ve tanışma gerçekleştiriyoruz. Orada sohbet ediyor, Kuran okuyor ve okuduklarımızı ne derece anladığımızı konuşuyoruz. Bu buluşmalarla ilgili ayrıntılı bilgileri blogdaki “Meal Buluşması” yazılarından öğrenebilirsiniz.

Hangi meali almam gerekiyor? diye düşünen arkadaşlar için, ben ülkedeki en yaygın mealleri öneriyorum. Elmalılı Hamdi Yazır- Sadeleştirilmiş Arapça yazısız Türkçe meal yahut Diyanet meali bu anlamda direkt olarak isim verebileceğim ilk kaynaklar. Fakat bu demek değil ki, diğer yayınlar olmaz. Ben sadece yeni alacak olanlar için isim veriyorum, evinde meali var olanlar tabiî ki de gidip bunu dedik diye bunu almasınlar. Ama tabi ellerindeki meale de dikkat etsinler. Genel tercihler arasına çok çıkmasınlar. Genel tercihleri burada tek tek belirtemesem de, elinizdeki mealin müfessirini google’dan aratarak ihtilaflı bir kişi olup olmadığını kontrol edebilirler.

Diğer yandan meali bahanesiz okuyabilmek ve hayatınızın bütününe koyabilmek için küçük boy meal edinmenizi öneririm. Meallerin çanta boy ve cep boy olarak iki küçük sayılacak boyu var. Alırken bu ikisi arasından tercih yapabilirsiniz. Bu tercih meali çantanızda taşımanız ve rahatlıkla her yerde okumanız açısından büyük kolaylık sağlar. Şahsen ben tüm meal okumalarımı metroda yapan biri olarak bu küçük boy meallerin büyük kolaylık olduğunu düşünüyorum. Bir kolaylık da hiç şüphesiz Arapça yazısız meal almaktır. Arapça yazısız mealler abdestsiz, özel günlerde ve tesettürsüz okunabildiği gibi dışarıda yahut yatmadan önce okurken de sizin için kolaylık olacaktır. Mealde Arapça olması okuyucuları bir miktar kilitleyebiliyor. Abdestim yok sonra okurum, müsait değilim sonra okurum vs vs gibi bahaneleri ortadan kaldırmak ve bu durumları da değerlendirmek için tekrar söylüyorum; Arapça yazısız meal alın. Ve aklınızda “Hasta iken meal okunur mu?” sorusu var ise, şahsımın okuduğunu ve okunabileceğini savunduğunu belirtmek isterim. Kuran’ın meali Kuran hükmünde değildir.İçerisinde Arapça yazılı olmadığı için de abdest gerektirmemektedir. Fakat edeben abdestli okumaya gayret edenin de ahlakına maşallah demek gerekir.

Tefsir ile okumak istiyorum ne okuyayım? Diyenlere Muhammed Es Sabuni’in Safvetüt Tefasir’ini önerebilirim. Ek olarak tarihsel arka planı için Mevdudi-Tefmihul Kuran ve SeyyidKutub’un FizilalilKuran tefsirini de inceleyebilirsiniz. Yine yetmez derseniz kelime kelime tefsiriyle Hamdi Yazır’ın HakDiniKuranDili eserini ve RuhulFurkan’ını da yanına ekleyebilirsiniz. Son olarak bakış açısını zenginleştirmek için Risale-i Nur’dan da ayetlere göz atabilirsiniz. Dileyenler bu kaynakları temin edip okuyabilirler ama bu kaynakları zor ve ağır bulanlar, tefsir diline alışmak için önce bizimle beraber bloğu okuyarak da ilerleyebilirler. Fakat unutmayalım ki, blogdaki yazılar bir tefsir kaynağı değildir. Onlar büyük tefsir kaynakları karıştırılarak hazırlanmış birer araştırma yazılarıdır. Her ayete değinilmemekte birlikte, muhakkak eksik olan kısımlar da vardır. Bu yazıların tek amacı, tefsirleri ağır bulup, meali de tek başına anlamayan kardeşlerimize bir nebze olsun yardımcı olmaktır.
Bu arada blogdaki araştırma yazılarını #mealokumalari kategorisinden karşınıza çıkacaktır. Fakat yazılar daha önce yüklendiği için sayfa içinde geriye gitmeniz gerekir. Yani 114 Surenin tamamı blogda mevcut. Bulmakta zorlananlar “Arama” kısmından surenin adını yazarak dahi bulabilir.

Bir de “Yalnızca ayetlerin mealini okursam, tefsir okumasam ne olur?” sorusu var. Şayet ilk defa okuyacaksanız, bence sıkılmamak ve pes etmemek adına bu hatmi tefsirsiz okuyabilirsiniz. Ama kesinlikle, aklınıza takılan ve “Bu neden böyle?” diye sorduğunuz kısımların tefsirine bakmalı ve Kuran’ı yanlış anlamaktan kaçınmalısınız. Yine de tefsir ile okumanın, ayetin hangi konu hakkında olduğunu bilmenin tadı bir başka oluyor benden söylemesi. Tefsirsiz meal okumak takdir edersiniz ki, anlamadan kitabın sayfalarını çevirmek gibidir. Bu yüzden eğer ilk defa meal hatimine niyetlendiyseniz, her sure bitişinde blogdan açıklama yazılarını okursanız, eminim daha çok lezzet alacak ve etkisini daha çok göreceksiniz. Ve eğer daha önce meal hatimi yaptıysanız, siz de artık âlimlerin tefsir kaynaklarını karıştırma keyfine geçmelisiniz.

Şimdi daha iyi anlaşılması açısından yukarıdaki çizelgeyi ufacık bir açıklayalım;

Program her güne ortalama 100 ayet düşecek şekilde ayarlandı. Ama tabi ki siz bununla sınırlı kalmayabilirsiniz. Yani o gün işiniz yoksa, dilediğiniz kadar okuyabilir ve önden giderek tedbirli davranabilirsiniz. Yahut işiniz olduğunuz günler geride kaldıysanız da, boş bir gününüz de oturup açığınızı kapatmaya calısabilirsiniz. Bunun için her ayın son pazarı tatil günü olarak belirlendi, fakat bunun yeterli olmadığının da farkındayım. Zaten amaç sizin düzenli olarak okumanızı sağlamak olduğu için tatilleri sadece bir nefes alış olarak görün derim. Bu arada her güne 100 ayet olarak pay ettiğimiz için bazı sureler ikiye yahut üçe bölündü. Örneğin 1.günde Bakara Suresinin ilk 100 ayetini, 2.günde ikinci 100 ayetini ve 3.günde kalan son 86 ayetini okuyoruz. Böylelikle Bakara Suresi 3 gün gibi geniş bir zamanda bitirilmiş oluyor. Surenin mealini bitirdikten sonra blogdan #mealokumalari kategorisinden surenin araştırma yazısına ulaşabilir yahut kendi tefsir setlerinizden daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu evreyi tamamlamadan yeni sureye geçmemenizi öneririm. Bu arada yukarıdaki çizelgeyi telefonlarınıza kaydedebilir yahut çıktı alarak çalışma masalarınıza ve göreceğiniz yerlere yapıştırabilirsiniz. Bu unutmanızı ve karıştırmanızı büyük ölçüde engelleyecektir. Burada kaydettiğinde sıkıntı yaşayanlar mail atabilirler.

Özetle ve madde halinde yukarı bir toparlarsak;

1) Küçük cep boy Arapça yazısız bir Türkçe meal alıyoruz. Çünkü bu etkinlikte Arapçasını değil yalnızca Türkçesini okuyoruz. Edindiğimiz meali çantamızda taşıyoruz. Çünkü her fırsatta, otobüste, yolda, sırada, ders arasında okuyoruz. İçinde Arapça yazı olmadığı için de abdest ve gusül gibi bahanelere sığınmıyoruz.

2) Yukarıdaki takvimden hangi güne hangi ayetler düştüğüne bakıyor ve gün içinde her fırsatta o sureyi okumaya çalışıyoruz. Geride kalanlar ise programa yetişene kadar kendi sıralamalarını takip ediyor.

3) Sure bittikten sonra hemen diğer sureye geçmiyoruz. Surelerin muhtevaları hayli derin. Tamamen olmaz ama biraz da olsa anlamaya çalısıyoruz. Bunun için ister blodaki araştırma yazılarını göz atıyor ister de kendi tefsir setlerimizi okuyoruz.

4) Üçüncü maddeyi zor bulmuyoruz. Çünkü gündüzleri 100  ayeti okuyup, tefsir okuma işini akşama bırakıyoruz. Çok üşenecek olursak blogdaki yazılara göz atıyor ve göz atmak deyiminin hakkını veriyoruz.

5) Tüm surelerin yazısı blogda ekli. Üstteki yeşil kutucuktan #mealokumalari kategorisine girdiğinizde görebilir yahut search kısmında okuyacağınız surenin adını yazarak aratabilirsiniz. Tekrar söylüyorum, tüm sureler blogda ekli. Sadece 2 sene kadar geride.

6) Son olarak, bu yol zor diyemem ama kolay da diyemem. Bazen çok geride kalacaksınız, bazen okuduğunuzdan anlamayacaksınız, bazen okumak istemeyeceksiniz, bazen yoğunluklardan unutacaksınız, bazen hastalıklardan hatırlamayacaksınız, bazen üşenip atlayarak okuyacaksınız. Çok normal, insanız yani. Amacımız mükemmel olmak değil, amacımız eksiksiz öğrenmek de olmasın. Amacımız Kuran’ı hayatımıza geri almak ve günümüzden ona birkaç dakika da olsa pay ayırmak olsun.  Bu yüzden tek isteğim, kendinizi zorlamayın ve sıkmayın. Aksine kendinize kendiniz program yapın.  Çünkü unutmayın tüm bunlar formalite, aslolan sizsizsiniz. Sizin Kuran sevginiz.

Gazamız mübarek ve hatmimiz hayırlara vesile olsun inşallah.

8 YORUMLAR

  1. Geçen seferki meal hatmine başlayıp bitirememistim. Bitiremediğim halde hatim buluşmasına gelmeyi çok istedim kısmet olmadı. İnşâallah bu sefer hem hatmi bitirmiş hemde sizinki tanışmış olmak istiyorum. Dua eder dua beklerim.

  2. Öncelikle Sayfanıza vesile olandan Allah razı olsun. Sizdende 🙂 inş bu sefer bende dahil olmaya niyetlendim. Ramazandakni başaramadım.önce inş dediğiniz gibi harfi harfine bitirmek nasip olsun sonrada tanışmak

  3. Ne hikmettir ki her güne gözlerimi kapayıp bir meal sevip tefsirine bakip kayit ediyordum dun karar verir hatimine baslayayim daha iyi olacak dedim ve bugun sabah karsima meal hatminiz cikti gercekten cok iyi oldu benim icin insallah basliyorum sizinle

  4. 1. Meal hatminden beri belirli aralıklar ile bu 4. Veya 5. Meal hatmine başlayışım. Her seferinde yarım bıraktım 9. Meal hatmini tamamlamak dileğiyle😞 Dua edin lütfen✋🏻

  5. Allah razı olsun yazılarınızdaki araştırmalar içtenlikler daha çok motive edici Rabbim hepimizi kendine razı kul yolunda eylesin inşaallah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here