Çocuklar ve namaz

Gönül Ayyıldız

Updated on:

(null)

Ben bu fotoğrafa “Çocuklarınıza sütle birlikte Kuran’dan öğütler verin, boyları büyürken kalpleri de büyüsün” sözünün fiili hâli diyorum.

Teyzem ve yengem çocukları bize bırakıp alışverişe çıktılar. İbrahim Ethem kırmızı pantolonlu kuzenim, kendisi 9 yaşında. Ikindi okundu mu diye sordu evet cevabını alınca da bilgisayarın başından kalkıp abdest almaya gitti. Muhammed Şamil önce biraz uzaktan izleyip sonra banyoya doğru çabuk çık ben de abdest alıcam diye bağırdı. Ben seccadelerini sererken ikisi birden ” siz bizden arkada kılcaksınız gönül ablaaa” diye artislendiler. Bu halleri tam yemelik değildir de nedir?

Sonra heveslerini kırmamak için bir sürü seccade serip Zülal’i, Sevde’yi de çağırıp cemaat yaptık. Bu sırada Hanne seccadelerin ortasında gezmeye başladı. Tabi ki anne ve babasını sürekli namaz kılarken görüyordu ama çok sevip onlarla oyunlar oynayan abi ablalarını böyle görmek bir başkadır herhalde. Önce herkesi güldürmeye ve dikkatlerini çekmeye çalıştı. Bir süre sonra başaramayınca abisi gibi o da bağırarak “ıhhhh git” diye beni seccadeden yana itip kendi namaza durdu. Bir baktı bir yaptı, bir baktı bir yaptı, bir baktı bir secde yaptı. Sonra bir baktık ki namaz kılıyor bizimle.

Şimdi ben şunca anlattım e siz diyorsunuz ki çocuklarımıza biz nasıl namazı alıştıracağız sorusuna hani cevap. Valla ben size cevabın en güzelini verdim de siz aldınız mı almadınız orası muamma. Efendimizin bir sözü var ya ” en güzel tebliğ hal ile olandır” heh aynen öyle. Eğer sizin etrafınızda bu durumlar yoksa, siz de anne baba olarak onlarla cemaat yapın. Siz de çocuklar oyun için toplandığında hani bir oyun da hep birlikte oynayalım deyip sırayla önce abdest sonra namaz oyunu oynayın. Gerekirse bozun namazlarınızı gerekirse şakacıktan namaz kılın ama biraz uğraşın. Namaz kıl demekle, elinde tutup abdest almak bir mi? Ve eğer oyun yaşını geçmiş çocuklarınıza nasıl namazı sevdireceğinizi düşünüyorsanız yine kolayı var. Onlara birer namaz partisi yapın. Niye zor geliyor ki? Doğum günü, yerli malı, şu haftası, bu gezmesi derken sürekli ağırlıyorsunuz zaten. Kızlara eşarp, erkeklere takke dağıtacağınız bir namaz partisi. Ve beraber namaz kılacağınız bir ortam. Sonra bu düzenli hale gelene kadar her tüm çocuklara dağıtılmış bir namaz çizelgesi. Her ay bir evde toplanıp o ay en güzel namaz kılanın ödüllendireceği bir oyun işte. O da oyun, bu da oyun. Bakın hepsini denedim olmuyor demeyin, siz uğraşın siz çabalayın kolaylığını Allah muhakakk verecek, siz sadece cocuklarınızın gönlüne bu aşkı koymaya bakın. Çünkü çocuk yaşta koymazsanız bir daha asla koyamayacaksınız, şartlar buna izin vermeyecek.

Yorum yapın