Hakkımda 20 gerçek 

Gönül Ayyıldız

Updated on:

 

1) Adım gerçekten Gönül. Önceleri pek sevmezdim, çocukken “Gönülyazarkasa” diye dalga geçtiklerinden olsa gerek. Sonraları çok sevdim, sanırım bu hemhal olma sürecinden sonra gerçekleşti.

2)  5 Kasım 1991’de doğdum. Kaç yaşında olduğuma bir türlü emin olamıyorum. Bana göre gününde yaş girer, kimine göre sene başında. Artık size göre kaç oluyorsa o yaşımdayım.

3) Kartal Anadolu İmamhatip mezunuyum ve sanıyorum ki benim en büyük şansımdı. Sonra Türk dili ve edebiyatı okuyarak devam ettim. İnanın iğrençti. Ayrıca yazı yazıyor oluşumun bölümle alakası yok, bu tamamen ilkokuldaki Türkçe öğretmenimin başarısı.

4) 3 kız kardeşiz, en büyük olmanın verdiği dayanılmaz zorluk hayatımı ele geçirmiş durumda. Bir de annem de genç olunca, Allah bizim Allah.

5) Görünenin aksine duygular konusunda aşırı soğukkanlıyım. Hızlı duygu değişimi yaşarım ama bu hız genelde olumsuzdan olumluya olur. Üzgün kalma süremin birkaç saati bulduğu baki değildir. Klişe olacak ama bu soğukkanlılığımı  20 yaşımdan sonra gösterebildiğim “Hayırlısı böyleymiş” yahut “Her şey biz insanlar için” teslimiyetine borçluyum.

6) Kendimi bildim bileli annem beni “Az gül” diye uyarır. Yine kendimi bildim bileli bunu beceremedim. Gülmeyi seviyorum. Gülmenin kendimde oluşturduğu pozitifliği de karşımdakilere verdiği enerjiyi de seviyorum. Niye az gülecekmişim?

7) Evdeki en büyük sorunumuz temizlik. Eskiden annem benim, ben anneminkini beğenmezdik. Şimdi bir olduk Hilal’in temizliğini beğenmiyoruz. Hatlar karışık, herkes bir an önce kendi düzenini tuttursa çok iyi olacak. Günde en az 10 kere bu konudan tartışmak çok vakit kaybı.

8) Babam dünyanın en tatlı ama en zor erkeği. Sayesinde hızlı düşünmeyi, hızlı hareket etmeyi, cümlelerimin karşımdakinde bıraktığı etkiyi ölçüp tartma becerisini kazandım. Teşekkür mü etmeliyim, panik bir insan haline getirdiği için trip mi atmalıyım bilemiyorum.

9) Panik demişken, bendeniz olaylar noktasında tam bir düzen manyağıyım. Bana bugün “3 ay sonra şunu mu yapsak” derseniz, ben onu bir saat içinde her ayrıntısıyla planlamış olurum. Sonraki 3 aylık süreci de “Plan bozuldu mu, bozdular mı, sıkıntı var mı” şeklindeki vesveselerimle geçiririm. Bu yüzden son birkaç yıldır son dakikalık planlar yapıyorum. Kafa rahat.

10) Kendimde fark ettiğim en iyi şey merhametim ve fedakarlığım. Bu ikisi söz konusu olduğunda kendimi unuturum. Artılar eksiler hesap etmem. Karşılık yahut beklenti içine girmem. Tek sorun merhamet ve fedakarlık sınırını kendi tahayyülüme göre çiziyorum. Özellikle insanların genelde birbirini duygu anlamında sömürdüğü, hep daha fazlasını bekledikleri son yıllarda bu taktikle kendimi koruyabildiğimi düşünüyorum.

11)Gezmeyi seviyor gibi görünsem de, aslında tam bir ev kedisiyim. Sokağın bunaltısı, sokağın israfa sürükleyişi, sokağın gürültüsü vs vs bunlar benim kanımı emiyor gibi hissediyorum. Haftada 2-3 günden fazla dışarı çıktığım zamanlarda, anlayış ve nezaketimin törpülendiğini farkettiğimden beri bu böyle.

12) Canım mutfak! Ev sevgisinin bir diğer sebebi de bu sanırım. Sizden iyi olmasın mutfak etkinliklerini hem severim hem sevdiririm. Bu yüzden arkadaşlarımı eve davet etmek hobilerim arasında.

13) Mutfak demişken; En sevdiğim yemek taze fasülye. En sevdiğim tatlı fırın sütlaç. En sevdiğim meyve muz. En sevdiğim içecek sade soda. En sevdiğim çorba mantar.

14) Benim için olmazsa olmazlar arasında diş bakımı geliyor. Bu noktadaki dikkatimi törpülemeye çalışıyorum fakat hala tam başarı elde edemedim.

15) Yüzmekten hep korktum, hiç öğrenemedim. Buna rağmen sahilleri ve deniz kenarlarını severim. Yine de ormanlar içerisindeki göller dereler bana her zaman daha cazip gelmiştir. Benim için tatil asla ege değil, daima Karadenizdir.

16) Verimsiz kalabalıklardan ve bu tür ortamlarda insanların kendini birbirini ispat etme gayretlerinden rahatsız oluyorum. Kalabalık dediğin ancak Allah için bir araya geliyorsa anlamlı. Yoksa safi boş vakit, safi dedikodu.

17) İnsanlara bir şeyler anlatmayı açıklamayı seviyorum. Ama kimseye faydası olmayan boş muhabbetlerden artık çok sıkıldım. Ne cevap veresim, ne anlatasım gelmiyor. Özür dilerim herkes.

18) Hesabını veremeyeceğim bir hayattan daima korktum. Bu yüzden sade hayat güzel hayattır. Tavsiye ederim.

19) Karşımda çıkan iyi kötü tüm olaylardan keyif almayı ve ders çıkarmayı iyi beceririm. Beni ben yapan özelliklerin başında bu geliyor.

20) Kaç yaşıma gelirsem geleyim etrafımda sığınacağım, mayışacağım, nazlanacağım birilerine muhakkak ihtiyaç duyardım. Hala duyuyorum ama eskisi gibi bulamadığımda üzülmüyor, Rabbime sığınıyorum. Böylesi daha güçlü, daha güvende hissettiriyor. Sınırsız şefkat ve sonsuz bir merhamet elhamdulillah.

 

“Hakkımda 20 gerçek ” üzerine 11 yorum

 1. ya abla :))))
  Şimdiye kadar okuduğum en iyi ‘hakkımda ki gerçeklerdi’
  hepsini gülerek okudum ama 8. maddede kahkaha attım :))
  5.Meal hatmi buluşmasını sabırsızlıkla bekliyorum <3

  Yanıtla
 2. Benim 8 yaşındaki oğlum ile ayni gün doğmuşsunuz, gönlü güzel kız? Rabbim ona da senin gibi ihlas nasip eylesin inşallah…

  Yanıtla
 3. Sizi okuduklarım ve hayal ettiklerimden birlestirdigim parçalarla garip bi sekilde seviyorum ve tanımak görmek istiyorum inşallah bigün bi yerde…en güzel ortak nokta Rabbime olan aşk???

  Yanıtla
 4. 2. 5. 6. 7. Ortak nokta aynı düşünceler kendimden birseyler bulabilmek güzel gönül abla suanda uzakta olsa karsi tarafa aktardiginiz samimiyet ulasiyor olmasi ne guzel meali hatim bulusmasini sabirsizlikla bekliyorum bu arada basladik bile ??

  Yanıtla
 5. Ben de görmeden kardeşim gibi sevdim seni. Yaptıklarını takdir ediyorum. Bu dünyaya çok tamah etmeden öbür tarafı da düşünmemize sebepsin her zaman. Allah senin gibi insanları eksik etmesin etrafımızdan; yaptıklarından ve yapacaklarından da razı olsun..Bir gün bir yerde karşılaşmak dileğiyle…

  Yanıtla
 6. İnstagram hesabınızı,sitenizi,kısaca sizi henüz keşfettim ?bence çok samimi bi insansınız inşaAllah bizim Kudüs ziyareti nasip olur da bizzat tanışırız sağlıcakla kalın ❤

  Yanıtla
 7. Selamunaleykum 🙂 Gönül abla inanılmaz bir şahsiyetsiniz ! Rabbim her halinizi Hak üzere kılsın . Size öyle imreniyorum ki ,yaptığınız işler , muhabbetleriniz … Kalbî olarak sizi tam manasıyla hocam gibi hissediyorum . Hatta bazen öyle zamanlar oluyor ki , Gönül abladan öğrendim bunu diyorum . Sanki tanışıyormuşuz gibi . İnşaAllah tanışmak da nasip olur .Allah sizden razı olsun . Davanızda Rabbim sizlere kolaylık versin, bizleri de sizlerden örnek alarak bunu devam ettirecek hanımlardan eylesin . 🙂 Muhabbet ve duâ ile … En içten sarılmamı gönderiyorum size 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın