Bir Büyükada anısı

Gönül Ayyıldız

Updated on:

IMG_0162.JPG

Büyükadada avare gibi gezerken aklıma geldi kaçan öğle namazı. Evden abdestli çıktığım nadir günlerdendi. Unuturdum çünkü bunu hep. Camiye girdiğimizde cenaze vardı, dedim herşeyde bir nasip bu merhuma okumak için gönderildik belli ki. Okuduk çıkacağız derken Necla teyze ile tanıştık. Ben pantolonla namaz kıldım diye kızdı önce bana, sonra eteğini vermeyi teklif etti. Haklıydı, edepten dikkat etsem iyidi. Beraber çıktık camiden. Öylesine geçirdi ayakkabılarını, dikkatimi çekti. Yola birlikte devam ederken tek başına adaya gezmeye geldiğini, eşinin kahveden çıkmadığını, Türkçe öğretmeni kızını ve İzmirli olduğunu anlattı. Hala ayakkabılarının üzerine yürüyordu. Nasıl yaptım ne düşündüm bilmiyorum ama Necla teyze dur ayakkabını bağlayayım dedim. Belki öyle giymek istemişti hiç düşünemedim. Yok hayır böyle giyiyorum dediyse de ben ben gibi değil garip bi inatçı gibi çektim oturttum banka. Hayır dedim benim anneannem de böyle bağlayamadığı için böyle geziyor biliyorum dedim. Kızıyordum farketmeden. Sonra sesimi kıstım. Bağladım güzel, düğümleri hafiflettim ki açarken zorlanmasın. Bittiğinde başımı okşadı, yüzümü avuçlarının içine aldı, bir sürü dua etti. Gaziosmanpaşa’ya gideceğini 2 saat yolu olduğunu ve belinden dolayı eğilemediği için utanarak böyle gideceğini itiraf etti. O an ne teyze, ne fotoğraf çeken Seda, ne yere sürülen dizlerim, ne de başka bir şey umrumda değildi. O an aklımdan geçen tek şey; ben bu gün bu evden Necla teyzemin ayakkabısını bağlamak için çıkmıştım. Hepsi buydu.

“Bir Büyükada anısı” üzerine 6 yorum

 1. Gönül abla yazilarinin en buyuk takipcisiyim 🙂 yazilarini okudukca bende hevesleniyorum yazmaya inşaAllah ileriki zamanlarda benimde senin gibi boyle yazdiklarimi insanlara sunabilecegim bir sayfam olur 🙂

  Yanıtla
 2. O gün evden Necla teyzeye yardım etmeyi, halini hatırını sormayı alışkanlık haline getir diye çıktın.

  Yanıtla
  • Büyük ada anını okuduktan sonra, içimden Rabbime yöneldim ve şöyle sordum: Allah’ım Gönül çok güzel bir davranış sergilemiş, ama bi eksiklik hissediyorum, bir şeyler eksik, eksik olan ne? Bir kaç saniye içerisinde yukarıdaki yorum geldi aklıma. Lütfen bu cevabı yayınlama.

   Yanıtla

Yorum yapın