Ramazan Bereketi

Gönül Ayyıldız

Updated on:

Ramazan aylarını her zaman sevmiş ve değerlendirmek için bir şeyler yapmışımdır, fakat -acizane- ilk defa gerçek anlamda dolu dolu geçirdiğimi düşünüyorum. Ramazan bereketi, Ramazan huzuru, Ramazan coşkusu gibi kavramları her dakika en içimde hissettim. Bunun birkaç sebebi vardır belki ama ben en büyüğünden bahsedeceğim;

PAYLAŞMAK!

Ama her anlamda paylaşmak; Sadece yardımlaşmak, infaklaşmak, hediyeleşmek gibi maddesel paylaşımlar değil sevgiyi, dostluğu, iyiliği hatta sevapları dahi paylaşmak.

Önce #ramazanniyetleri ile niyetlerimizi paylaştık, yapabileceklerimizi hatırladık, listeler yaptık, kimi zaman uyguladık, kimi zaman geri kaldık ama adı üstünde bir kere niyet aldık ya, o yüzden hiç sapmadık. Sonra #iftarbulusmalari yaparak sevgimizi, dostluğumuzu paylaşalım istedik, hamdolsun Rabbim nice güzel kapılar açtı da şehirlere açıldık. Şehzadebaşı Camii’ndeki çorba+pideli iftarımızı, Bursa’da yeşil bahçenin çimlerine niyetlenip konağına misafir oluşumuzu, hatim gruplarıyla teknede lahmacun paylaşışımızı, Ankara’daki iftarı ve beraberindeki mini kahve ekibimizi ve daha nicesini her an gülümseyerek hatırlıyor ve her seferinde çokça şükrediyorum.

Ve tabi işin bereketli tarafı instagram üzerinden yaptığımız yardım kampanyalarıydı. İlk hafta Türkiye’deki muhacir kardeşlerimize uzattık elimizi, simitçi teyzeyi, pınar ablayı ve diğer erzak bekleyen aileleri. İkinci hafta El-Bab’da mescit yaptırmaya çalışan kardeşlerimize yardım ettik ve inşallah tez zamanda atılacak betonun haberini beklemekteyiz. Üçüncü hafta Afrika’da Kuransız ezber yapmak zorunda kalan hafız kardeşlerimizin varlığını öğrendik. Sorumluyuz bunlardan diyerek çıktığımız yolda 1000 Kuran bağışı toplayarak Bangladeş’e kadar uzattık ellerimizi.

Sonra bu yardımları gönderen derneğin zor durumda oluşundan haberdar olduk. Birkaç gün içerisinde maddi kaynak sağlanmazsa, belirli bölgelerdeki iftar dağıtımlarını durdurmak zorunda kalacaklarını öğrenince hızlıca herşeyimizle buna çalıştık. Öyle ki, birkaç gün içerisinde tüm Ramazan boyunca iftar yemeklerini hatta belki bayram ziyafetlerini dahi temin etmiş olduk. Hep söyledim, hep söyleyeceğim;

Gönderirken bana güvenen, azımı çok eden, elime el veren herkesten Allah çokça razı olsun.. İnşallah sadakalarınız cennet vesileniz olsun. Okunan her harf sizin de amel defterinizi doldursun. Ve tabi ki ulaştırmamıza vesile olan @bizummetizdernegi ekibine de çok teşekkürler. Rabbim önünüzü açsın, işinizi kolaylaştırsın.

Son olarak inşallah hepimiz için her Ramazan bir öncekinden daha dolu dolu geçsin.
Her anlamda.

Yorum yapın